• So. Kvě 18th, 2024

CKD – tuková dieta

ByJan

Kvě 5, 2022

CKD- je cyklická ektogenní dieta. Spočívá v tom, že se střídají dny, kdy se přijímá málo sacharidů (méně než 30g), se dny, kdy je těchto sacharidů hodně.

Očekává se, že takový střídavý příjem sacharidů bude mít za následek vznik stavu ketózy a lipózy, což má naučit tělo získávat energii z tuků novým způsobem. Ketóza má antikatabolické vlastnosti ve vztahu ke svalovým bílkovinám, zatímco strava neobsahuje dostatek bílkovin. Jinými slovy, ketóza je konečným výsledkem posunu těla od metabolismu sacharidů k ​​metabolismu tuků.

Během ketózy lidské tělo spaluje volné mastné kyseliny jako zdroj energie. Ketóza nastává, když v játrech již není žádný glykogen a začíná produkce ketonů (toxických sloučenin vznikajících při spalování tuků).

Obvykle je jídelníček takový, že od pondělí do pátku se omezují sacharidy (i až 500 kcal denně), aby o víkendu (od pátku večer) dali svému tělu příliš mnoho.

Pomalu vstřebatelné proteinové směsi

Jsou vytvořeny pro lidi, kteří chtějí chránit tělo před úbytkem vyvinuté čisté svalové hmoty a nechtějí zpomalit metabolické procesy (včetně regeneračních, imunitních a dalších).

Doplnění tělu bílkovinami, které se pomalu vstřebávají, bude mít za následek zvýšený anabolismus, ochranu před katabolismem a také přispěje k přesunu aminokyselin tam, kde jsou v danou chvíli potřeba. Celý mechanismus spočívá v tom, že po konzumaci takových proteinových směsí se aminokyseliny uvolňují do krevního oběhu postupně, během následujících hodin.

V těchto produktech je ceněn zejména kasein, který má velmi dlouhou dobu vstřebávání z gastrointestinálního traktu do krevního řečiště. Je tedy perfektní mezi jídly a před spaním. Kasein v noci dodává svalům ty správné aminokyseliny, které zůstávají správně vyvinuté a nemají žádné vedlejší účinky diktované nedostatkem správných aminokyselin.

Živiny se syrovátkovým proteinem

Suplementy se syrovátkovým proteinem jsou ceněné, protože mají velmi vysokou (až nejvyšší) biologickou hodnotu a kromě toho se vyznačují velmi rychlou a nejúčinnější stravitelností. Tyto typy doplňků se upřednostňují pro použití ihned po tréninku a ráno.

WPI- neboli syrovátkový protein isobate je nejlepší a nejčistší forma proteinu, která je velmi cenná, protože obsahuje víceméně 90 % vysoce kvalitních bílkovin. WPI navíc neobsahuje zbytečnou laktózu a velmi často je obohacen o minerály a preferované vitamíny. Toto složení zajišťuje správný průběh metabolických procesů, když je tělo vystaveno intenzivní tréninkové / fyzické námaze.

Pokud jde o syrovátkový proteinový koncentrát (zkráceně WPC), je považován za levnou alternativu, která má 70–82 % bílkovin. WPC se doporučuje pro ty, kteří chtějí budovat svalovou hmotu, ale také se doporučuje pro lidi, kteří chtějí snížit tělesný tuk.

Jan