• Út. Pro 3rd, 2024

Jaké je vaše zdraví?

ByJan

Úno 16, 2023

Naše zdraví by mělo být velmi důležité téma, protože to není tak, že bychom měli železné tělo, onemocněli, měli nějaké zdravotní problémy, náhodou si něco zlomili, poškodili.

I když se hodně mluví o léčbě, vyšetřeních, návštěvách lékaře, o tom, že mamograf může zachránit život, stejně jako vyšetření prostaty, většina z nás bere návštěvu u lékaře za trest. Neradi se léčíme a tato neochota se obvykle vysvětluje tím, že musíme stát dlouhé fronty k lékaři.

Každý by měl jednou ročně chodit na komplexní vyšetření, ale my to samozřejmě neděláme, protože k čemu to je, když nemáme žádné příznaky. Proč se léčit, když neonemocníme, ale každý specialista bude na každém kroku opakovat, že je mnohem lepší nemocem předcházet než léčit. Oč bychom byli šťastnější, kdyby naši blízcí chodili na testy častěji a nemuseli bojovat s těžkými nemocemi.

V Polsku se mentalita stále nemění, ale možná se jednou po vzoru lidí ze západu začneme častěji testovat a procento lidí trpících rakovinou se sníží, nebo alespoň počet lidí kteří kvůli tomu zemřou ubudou, protože lékařům se podaří někoho vyléčit.

Pomoci mohou zdravé svačiny

O mlsání mezi jídly se hodně mluví, že je to nezdravé a je třeba se mu vyhýbat jako moru, ale ne vždy máme čas na plné jídlo, práci, studium, nějaký důležitý úkol a co potom, po čem sáhnout ? Nejčastěji volíme housky, protože jsou levné a výhodné, někdy párky v rohlíku nebo jiné rychlé občerstvení, doma, když sedíme u počítače nebo televize, jíme tyčinky, brambůrky nebo čokoládu a přitom je to všechno hodně kalorické .

Pokud nám záleží na svém zdraví a štíhlé linii, zaměřme se na zdravé svačiny a jezme nejlépe jídla v takových časech, abychom necítili potřebu svačit, ale ne vždy je to samozřejmě možné.

Pokud máme chuť na sladké, sáhněme po ovoci, které má sice také cukr, ale mimochodem hodně vody a vitamínů, které jsou pro nás velmi cennou složkou. Místo chipsů volme sušené ovoce nebo oříšky, dobře poslouží i rýžové koláčky nebo kukuřičné lupínky. Pamatujte však, že nadměrné množství i těch nejzdravějších svačinek nám také neprospívá.

Zdraví a dehtové látky

Mohou mít dehtové látky skutečně velmi negativní dopad na náš současný zdravotní stav? Naprosto, o čemž svědčí vysoký výskyt rakoviny mezi kuřáky. Nutno podotknout, že v rizikové skupině nejsou jen silní kuřáci, ale i ti, kteří se čas od času rozhodnou šňupnout.

Nelze popřít, že pro některé lidi je kouření nejlepším způsobem, jak bojovat proti stresu. Místo kouření je však lepší zvolit relaxační techniky, které nebudou pro naše zdraví tak velkou zátěží. Nejnebezpečnější jsou tzv. dehtové látky, které si do těla dostáváme kouřením.

Již dlouho je známo, že obsahují mnoho karcinogenů. To samozřejmě neznamená, že každý kuřák je odsouzen k rakovině. Nelze však popřít, že kouření významně zvyšuje riziko rakoviny, včetně rakoviny plic a močového měchýře.

By Jan