Budování svalové hmoty vyžaduje sebekázeň. Musíme dodržovat dietu, která má za úkol zajistit nám správné množství bílkovin, které jsou stavebními kameny svalů.
Jídelníček pro sportovce – dieta, kterou musíme dodržovat při budování hmoty, je asi šest jídel denně. Každý z nich nám musí poskytnout energii, za kterou jsou zodpovědné bílkoviny a sacharidy. Kalorická jídla jsou primárně bohatá na bílkoviny kuřecí maso, hovězí maso, ryby, vejce a tvaroh. Ryby nám také poskytují zdravé nenasycené tuky.
Součástí hromadné stravy jsou také sacharidy, které najdeme v rýži, pohance nebo těstovinách. Snažte se jíst přes den více sacharidů a poslední večerní jídlo by mělo být téměř bez nich a založeno hlavně na bílkovinách. Návrhy jídel lze nalézt mimo jiné na internetu. Můžeme také požádat o pomoc dietologa a osobního trenéra. Pamatujte, že efektivním budováním hmoty jsou také dobře zvolené doplňky, včetně oblíbeného a účinného kreatinu.
Kreatin malát potřebuje k udržení hmotnosti
Existují různé druhy kreatinu, ale v poslední době mnoho sportovců, fitness lidí, kulturistů, silových sportovců dává přednost užívání různých kreatinů, což je malát. Objevuje se díky sloučení tří částic kreatin monohydrátu s jednou kyselinou jablečnou, což z něj dělá účinný přípravek, který vám umožní udržovat nebo rozvíjet svalovou hmotu.
Jeho hlavní výhodou je, že se vstřebává do krevního oběhu mnohem rychleji než např. kreatin v jiných formách (např. monohydrát). Navíc jsou jeho částice poměrně odolné vůči kolísání pH v trávicím systému. To umožňuje akumulaci velkého množství kreatinu ve svalové tkáni, navíc v krátkém čase. Malát obsažený v doplňcích má tedy hmotu, která přispívá ke zvýšení intenzity cvičení / tréninku s malou dávkou kreatinu. Tato forma kreatinu navíc zabraňuje hromadění vody pod kůží a tuku.
Malát také dodává potřebnou energii a sílu při dlouhodobých a intenzivních trénincích. Ještě důležitější je, že má silnější vlastnosti generující energii než jiné typy kreatinu. Na závěr se sluší zmínit, že ve výsledku výrazně přispívá k přibírání na váze po skončení cyklu.
Význam BCAA v kulturistice
Aminokyseliny, které tvoří BCAA (včetně leucinu, isoleucinu, valinu), mají silné antikatabolické a anabolické vlastnosti. Jejich význam pro hmotu a svalovou tkáň je tedy obrovský.
Když kulturista tvrdě cvičí, jeho tělo zažívá pokles (nedostatek) energie. Tato situace má za následek, že tělo je nuceno používat aminokyseliny s rozvětveným řetězcem ve svalech. Aby tedy během a po cvičení / tréninku nedocházelo k redukci svalové tkáně (tedy k tzv. svalovému katabolismu), vyplatí se užívat BCAA v jakékoli formě (kapsle, tablety, BCAA v prášku). Tyto aminokyseliny se doporučuje užívat před tréninkem i bezprostředně po něm. To by mělo zajímat především sportovce a kulturisty, kteří jsou poškozením svalů nejvíce ohroženi.
Výše uvedený soubor aminokyselin je velmi žádaný nejen kulturisty, kterým záleží na správné svalové hmotě. BCAA preferují také kulturisté, sportovci nebo amatéři, kteří si chtějí vytvarovat postavu.