• So. Kvě 18th, 2024

Jaké masové doplňky byste si měli vybrat?

ByJan

Čvn 1, 2022

Jsou případy, kdy vám správný jídelníček a pravidelné cvičení z různých důvodů nepomůže vybudovat vysněnou svalovou hmotu. V tomto případě se vyplatí sáhnout po vhodném doplňku stravy podporujícím tento proces.

Suplementace bude přínosem pro amatéry i profesionály – důležité je užívat správné přípravky ve správný čas a ve správných dávkách. Nejčastěji používaným doplňkem stravy je kreatin – nejsilnější anabolický prostředek dostupný na trhu a co je velmi důležité, důkladně testovaný na bezpečnost. Doporučuje se užívat dvě porce – první před tréninkem a druhou po tréninku.

Po kreatinu jsou neméně oblíbené aminokyseliny BCAA (leucin, isoleucin, valin), které dodávají svalům živiny potřebné pro správné fungování svalů při cvičení. Glutamin je doplněk stravy pro pacienta, protože na účinky jeho užívání si musíte chvíli počkat. Měli byste se také starat o jeho neustálý přísun do krevního oběhu, protože jen tak přinese výsledky.

Kreatin Monohydrát – pojďme se na něj podívat blíže

Kreatin monohydrát – nejoblíbenější a nejrozšířenější forma kreatinu na světě – systematicky a vhodným způsobem dávkovaný umožňuje účinnou stimulaci přestavby a růstu svalové tkáně. Tento kreatin je konglomerátem molekul vody a kreatinu.

Tato látka zvyšuje sílu, tělesnou vytrvalost i čistou svalovou hmotu, stimuluje syntézu bílkovin, zvyšuje efektivitu a intenzitu a zajišťuje rychlejší regeneraci po cvičení. Přípravek současně váže a zadržuje vodu v buňkách. Kreatin monohydrát se dávkuje několika různými způsoby. Rozlišujeme: 8 – 15 týdnů, 5-10 g denně na více porcí; 4 – 8 týdnů, 20 – 30 g denně v několika dávkách; 0,03 – 0,05 g na každý kilogram tělesné hmotnosti.

Kreatin monohydrát dobře zná každý, kdo to myslí se silovým tréninkem vážně. Tato látka zkvalitňuje trénink a rozšiřuje možnosti cvičence, navíc snižuje únavu a urychluje regeneraci.

Proteinová hmota

Při rozhodování o tzv. hmotě, tedy nárůstu svalové tkáně, se vyplatí dbát na vhodnou suplementaci v průběhu celého procesu. Mimo jiné je potřeba zvolit správný protein. Proteiny dělíme na tři druhy: koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Nejdůležitějším rozdílem je rychlost absorpce.

Hydrolyzát se vstřebává nejrychleji, koncentrát nejpomaleji, a proto má izolát průměrnou dobu vstřebávání. Na amatérské úrovni není výběr proteinu příliš důležitý, pouze se doporučuje, aby lidé, kteří mají problémy s tolerancí laktózy, nebo lidé, kteří jsou v předstartovním období, sáhli po kvalitnějším proteinu, protože pak i ti nejmenší pro připravený formulář je důležitý detail.

Proteinový doplněk by měl být používán jako doplněk k bílkovinám, které vstřebáváme s jídlem, zvláště pokud nejsme schopni přijmout správné množství s jídlem. Během procesu budování svalové hmoty pamatujte, že nejdůležitější je pozitivní energetická bilance.

Jan