• St. Dub 17th, 2024

Živiny místo jídla

ByJan

Zář 13, 2022

Živiny mohou být velkou pomocí při rozvoji svalů. Mnozí „výživoví fanatici“ je však místo toho, aby jimi doplňovali jídelníček, staví na piedestal a seznamují je s jejich denním jídelníčkem. Bez ohledu na to, jak je používáte, mějte na paměti, že jde o přípravky, které mají kalorickou hodnotu. Racionální přístup ke stravě by je proto měl zahrnout do naší kalorické bilance.

Za úvahu stojí i to, co je základem našeho rozvoje – zda ​​náhodou doplňky nenahradily běžná jídla. Přílišným používáním živin se vystavujeme riziku, že místo budování čisté tělesné hmoty budeme nabírat tukové zásoby. Konzumace velkého množství živin má smysl pouze ve spojení s tréninkem.

Pak se energie ze suplementů správně akumuluje – využije se na stavbu svalů a nebude se ukládat ve formě tukové tkáně. Konzumace pouze živin místo potravy může vést k nedostatku vitamínů, protože tyto látky nejsou vyváženy tak, aby pokryly potřeby jednotlivých živin ve správném množství. Proto je třeba si uvědomit, že ani ty nejlepší doplňky stravy nenahradí jídlo.

Cenné proteinové doplňky

Proteinové doplňky jsou základní složkou jídelníčku každého, kdo si chce krásně vyrýsovat svaly. Takové prostředky obsahují obrovské množství exogenních aminokyselin, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit.

Nebudete schopni rychle nabrat svaly, pokud vaše tělo nebude dostávat dostatek bílkovin. Kulturisté nejčastěji sahají po živočišných bílkovinách, tedy:

  • kasein;
  • WPC koncentrát;
  • WPI izolát;
  • Syrovátkové, vaječné a mléčné bílkoviny.

V současnosti narůstá i role sojového proteinu, který byl donedávna zcela opomíjen. Přidávají se do proteinových matric, tedy živin, které obsahují různé druhy bílkovin.

Pokud si chcete vybrat dobrý proteinový doplněk, měli byste se pečlivě podívat na jeho složení a podíl aminokyselin. Nejúčinnější suplementy budou ty bohaté na exogenní aminokyseliny.

Jaké jsou výhody doplňků stravy s vysokým obsahem vlákniny?

Vláknina je nesmírně důležitá ve stravě každého člověka, zejména sportovce. Je spojencem jakékoli diety, usnadňuje trávení a poskytuje pocit lehkosti. Strava s vysokým obsahem vlákniny pomáhá vyrovnat minerály, které „unikají“ potem. Umožňuje „čištění“ v těle (zejména ve střevech) a také vyplňuje prostor v žaludku a zajišťuje pocit plnosti.

Vláknina pomáhá udržovat stabilní hladinu krevního cukru, což je důležité při zvýšené fyzické námaze. Mezi výhody vlákniny patří to, že pozitivně ovlivňuje vstřebávání živin. Nejlepších účinků pro rovnováhu v těle je dosaženo jak užíváním dobrých vlákninových doplňků, tak jejich konzumací v přirozené formě.

Při dietě s vysokým obsahem bílkovin je nutné doplňovat vlákninu. Při používání doplňků bohatých na tuto složku je třeba mít na paměti, že je škodlivé dodávat tělu jak málo, tak příliš mnoho vlákniny. Někdy účinnost léků s vysokými dávkami klesá. Pokud se rozhodneme pro suplementaci, měli bychom pamatovat i na dostatek tekutin, protože vláknina bez vody nefunguje a může dokonce škodit.

Jan