• So. Kvě 18th, 2024

Na cestě ke zdraví

ByJan

Čvn 29, 2022

Když slyšíme slovo tuk, okamžitě máme negativní asociace. Přemýšlíme o ukládání tukové tkáně a nemocech, které jsou s tím spojené. Tuk však nemusí být vůbec špatný. Tuky jsou jednou ze tří základních živin, kromě bílkovin a sacharidů.

Rozlišujeme nenasycené a nasycené tuky. Nenasycené tuky jsou pro tělo velmi doporučovány. Tyto tuky se skládají z dobře známých omega-6 a omega-3, které se nacházejí v rybách, olejích a ořeších. Posilují obranyschopnost organismu a chrání před nemocemi. Nasycené tuky by neměly být zcela vyloučeny ze svého jídelníčku. Je prokázáno, že dokážou do určité míry zabránit vzniku rakoviny prsu. Rozhodně se však vyplatí je nezneužívat.

Tento typ tuku najdeme především v tučných masech a sladkostech. Podstatou správně vyvážené stravy je výběr produktů vhodných pro naši činnost. Pokud chceme poskytnout znalosti na toto téma, nemusíme ani vycházet z domu, protože všechny informace najdeme na internetu. Nevymlouvejme se a začněme zdravě žít.

Jak žít zdravě?

Vliv stravy na správný vývoj člověka je neoddiskutovatelný. S jídlem přijímáme všechny potřebné složky pro fungování těla. Základní dělení živin je na bílkoviny, tuky a sacharidy. V závislosti na životním stylu, který vedeme, se poměry užívání těchto tří složek liší.

Když máme pocit, že máme problémy s výživou, jako je přibývající tělesná hmotnost nebo nepravidelné stravování, vyplatí se požádat o pomoc odborníky. Na začátek pojďme za dietologem, který s námi udělá rozhovor o našem životním stylu a na základě toho vybere vhodnou dietu.

Dalším krokem by mělo být zvýšení fyzické aktivity. Možností je zde spousta. Běh nebo plavání nevyžaduje velkou přípravu, pokud jsme zdraví. Pokud chceme začít cvičit v posilovně, je dobré si koupit pár hodin s trenérem. Ukáže nám, jak správně cviky provádět. Technika provádění cviků je nesmírně důležitá.

Zdravé stravování a voda

Voda je nejdůležitější složkou naší správné výživy. Podle lékařů je naše potřeba vody minimálně 2 litry denně. Jakou vodu zvolit? Především je minerální, nízkosodíková, pokud neonemocníme nebo závodně sportujeme. Minerální voda má správné množství prvků a vápníku.

Pokud máme zdravotní problémy, občas se vyplatí sáhnout po léčivých vodách s vysokou nebo střední mineralizací. Mezi takové vody patří zdraví prospěšná Wielka Pieniawa a Muszynianka. Pokud máte naopak draslíku, vápníku nebo sodíku v těle příliš, měli byste pít pramenitou vodu s nízkým obsahem sodíku. Jejich výhodou je fakt, že mají málo prvků a přebytek se z těla vyplavuje. Voda je také elixírem pro naše tělo.

Jak trénujeme, potřebujeme doplnit hladinu vody. Voda má blahodárný vliv na naši pokožku, dělá ji pevnou a pružnou. Kromě vody se vyplatí pít také ovocné čaje a různé bylinky. Nedoporučuje se pít kolu a kávu, protože odvodňují organismus.

Jan