• St. Čvc 17th, 2024

Proč sportovci potřebují živiny a doplňky stravy?

ByJan

Říj 24, 2022

Mezi proteinovými suplementy – těmi určenými pro sportovce – lze rozlišit jak tradiční produkty, tak tzv. gainery. Druhým typem produktu je protein-sacharidový doplněk, který je zároveň bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a dalších pro tělo cenných živin.

Takové složení znamená, že s gainery lze zacházet nejen jako s doplňkem stravy, ale také jako s náhradou plnohodnotného jídla – samozřejmě za předpokladu, že nebudete často praktikovat nahrazování tradičního jídla porcí gaineru.

Tyto doplňky poskytují sportovcům nejen cenné bílkoviny, které jim umožňují nárůst svalové hmoty, ale také doplňují energii a regenerují tělo během intenzivního tréninku a zároveň ještě více zefektivňují účinky cvičení. A nejen to, doporučují se i lidem, kteří mají za sebou vyčerpávající nemoc. Je to jistě zajímavá alternativa k tradičním proteinovým doplňkům.

Doplňky stravy a kontroverze

Doplňky stravy a živiny jsou dost kontroverzní přípravky – někdo je považuje za nutnost, jiný za vyhazování peněz a zdraví. Jaká je pravda v případě sportovců? Zatímco člověk s průměrným životním stylem a vyváženou stravou ve skutečnosti další vitamíny a další živiny nepotřebuje, u sportovců je situace trochu jiná.

Jejich těla při častém silovém tréninku vyvíjejí enormní námahu, proto potřebují intenzivní regeneraci, kterou nelze zajistit každodenní stravou. Zejména bílkoviny jsou pro tělo sportovců a kulturistů velmi žádanou složkou – a to v takovém množství, že jej neposkytneme ani v polovině jídla.

Proto jsou v obchodech se sportovními doplňky nejoblíbenější proteinové doplňky. Samozřejmě i sportovci musí pamatovat na to, že všeho je třeba užívat s mírou a v souladu s doporučením výrobce, včetně živin a doplňků.

Doplňky stravy – jsou účinné?

Doplňky stravy jsou produkty obohacené o základní živiny: vitamíny, minerály, sacharidy a bílkoviny. Doplňky stravy jsou dostupné bez lékařského předpisu, lze je zakoupit ve sportovních prodejnách, lékárnách, ale i v obchodech s potravinami. Suplementace stravy je opodstatněná při anémii, také při výrazném nedostatku živin, např. u těhotných nebo kojících žen.

Doplňky stravy se doporučují i ​​sportovcům, kteří jsou každý den vystaveni výrazným ztrátám živin. Jejich suplementace určuje efektivitu následných tréninků, nárůst svalové hmoty, správnou regeneraci po tréninku a psychickou pohodu.

Nedostatek bílkovin, sacharidů nebo minerálních solí u sportovců může vést ke snížení fyzické výkonnosti, lámání svalových vláken a snižování svalové hmoty. Doplňování stravy nemusí být kontrolováno lékařem, ale před zahájením užívání konkrétního přípravku se vyplatí zeptat se na jeho názor.

Jan