• St. Čvc 17th, 2024

Zdravé jídlo – čemu se vyhnout?

ByJan

Pro 10, 2022

Chcete-li začít dobrodružství se zdravou výživou, musíte reorganizovat svou kuchyni a zbavit se těch produktů, které jsou překážkou na cestě k dlouhému životu bez diet. Co by mělo zmizet z našich regálů a ledniček? V první řadě bílý cukr a všechny jeho produkty, jako jsou sušenky, čokolády, syntetická sladidla. Sladkosti říkáme pevné „ne“!

Zakázány jsou také džemy, zavařeniny, čokoládové pomazánky a sirupy s obsahem bílého cukru nebo rafinovaných tuků. Chipsy, tyčinky, krekry, arašídy ve sladkých polevách také nesmí chybět na naší černé listině, i když často fungují jako „výplň“ mezi jídly.

Nyní stačí odstranit přísady jako kečup a majonézy a další dresinky nebo omáčky a to, co je syntetické nebo „vylepšené“ glutamanem sodným: kostky bujónu, umělá dochucovadla, práškové a tekuté koření, polévky v prášku. Bílá mouka, bílá rýže, UHT mléko, soda, rafinovaný rostlinný olej.

Zdravé ryby

Jíst ryby je spojeno se zdravím. A odborníci na výživu a lékaři důrazně doporučují podávat je na stůl co nejčastěji. Jejich doporučení však zahrnují nejen návrhy jíst ryby alespoň dvakrát týdně. Nechybí ani zmínky o vědomé přípravě ryb.

Vzhledem k obsahu rtuti je lepší sáhnout po menších rybách. Pečená ryba je pro zdraví lepší než smažená. Poslední proces obvykle končí přidáním mnoha kalorických nebo nezdravých přísad do ryb. Většina lidí by měla jíst ryby, protože i ty docela tučné poskytují dostatek zdravých nenasycených mastných kyselin.

Právě díky nim se lidské tělo lépe vypořádává se záněty a dokonce i depresemi. Ryby jsou dnes navíc považovány za silného spojence v prevenci řady civilizačních chorob. Nakonec stojí za zmínku také skvělá chuť ryby. Zejména ty správně připravené jsou chutné a nejen zdravé.

Není to tak zdravý sport

Sport nemusí vždy znamenat jen zdraví. Přestože pohyb člověku obecně prospívá, jsou situace, kdy může i škodit. Příkladem toho je cvičení nad vlastní silou. Příliš namáhavý trénink přestává přinášet efekty v podobě hubnutí nebo zlepšení kondice.

Místo toho se pro jednotlivce stává dalším stresorem. Podobná situace nastává v případě lidí, kteří po nějaké době začnou pociťovat nutkání cvičit. I když jsou nemocní nebo velmi unavení. I když problematika závislosti na sportu stále není zcela prozkoumaná, již se projevuje. A podle některých lékařů může jít o stále vážnější problém.

Zejména ve společnostech zaměřených na péči o vzhled. Pohyb, který postrádá společnost čerstvého a co je neméně důležité, čistého vzduchu také není úplně zdravý. Námaha v těsně uzavřených místnostech může ochabovat, protože svaly pro těžkou práci potřebují posílení v podobě kyslíku.

Jan