Salát je zelený doplněk k jídlu, velmi chutný a příjemný. Jeho barva není náhodná, obsahuje totiž spoustu cenných složek, jako je kyselina listová nebo železo. Zelená zelenina se používá do smoothies, polévek a salátů. Hlávkový salát se naopak skvěle hodí k čerstvé, nakládané, sušené zelenině nebo na chlebíčky.
Nejznámější je máslový salát, který se jí nejčastěji v létě. Jako salát k večeři s přírodním jogurtem se používá prakticky každý den. Abyste měli nějaké zdravé odrůdy, vyplatí se jíst i ledový salát, kadeřávek, ale i salátové směsi nebo rukolu. Jsou velmi nízkokalorické a skvěle působí na postavu.
Letní saláty s použitím různých druhů hlávkového salátu dávají skvělé výsledky při hubnutí a ve velmi krátkém čase. Navíc jsou chutné, výživné a plné vitamínů. Nejlepší a zdravé jsou čerstvé, nejlépe kupované jednotlivě nebo na váhu. Pokud není polského původu, stojí za to zjistit, odkud pocházejí a zda nejsou postříkány.
Rajčata pro zdraví
Rajčata jsou cenným zdrojem mnoha důležitých vitamínů, ale také obrovského množství draslíku. Vždy, když je jeho nedostatek a tím pádem i nedostatek hořčíku, vyplatí se jíst čerstvá, dobrá rajčata nebo pít rajčatovou šťávu. Rajčata by měla být přírodní, proto je nejlepší si je vypěstovat sami nebo mít důvěryhodného pěstitele, od kterého rajčata získáte.
Jsou chutné, dají se přidat do všeho a rajčatová polévka je vyhlášená v mnoha zemích. Je lehký, aromatický, za horka posiluje žaludek, vyrovnává a dokonce i léčí. Rajčata se dají nakládat do sklenic a také sušit, což má velkou výhodu, protože se pak dají jíst i v zimě.
Rajčatové koncentráty jsou plné nutričních hodnot a lze je mazat na sendviče, přidávat do omáček, polévek a upravovat jako základ pro kastrol. Polská rajčata jsou vysoce kvalitní, protože nejsou tak geneticky modifikovaná jako evropská. Bohužel jsou jen sezónní, takže v létě byste jich měli jíst co nejvíce.
Zdraví v jahodách
Kvalitní jahody dozrávají velmi dlouho, přičemž k prodeji jsou jen pár měsíců. Letní období je jejich hlavním obdobím, kdy se jich můžete nasytit. Jahody jsou dobrým uhasitelem žízně, protože obsahují dostatek šťávy. Sníst kilogram jahod způsobuje obrovské zasycení, díky kterému nemáte chuť na sladké.
Bohatství vitamínů a minerálů dělá jahody lidmi zbožňované. Kromě toho, že se jedí syrové, můžete je také vyrábět dezerty, džusy, koktejly a mrazit. Jsou velmi nízkokalorické, což je jejich výhoda, a ty nejzralejší jsou hodně sladké.
Hubnutí by se mělo provádět s použitím jahod, protože obsahují hodně vody, pročišťují a mineralizují organismus. V létě je strava velmi lehká, proto v ní často převládá ovoce. Touha po jahodách je tak silná, protože jahody jsou sezónní. Španělské nemají tolik nutriční hodnoty, protože jsou často postřikovány různými chemickými látkami.