• St. Dub 17th, 2024

Charakteristika kardio tréninku

ByJan

Kvě 2, 2022

Ještě jste neslyšeli o kardio tréninku? Nic není ztraceno. Jedná se o typ tréninku připravený speciálně pro lidi, jejichž hlavním cílem je zhubnout. Jeho hlavní výhodou je bezpečnost.

Tato cvičení jsou vhodná pro lidi všech věkových kategorií, bez ohledu na jejich kondici. Tento typ tréninku navíc umožňuje zpevnit postavu, a má tedy zdraví prospěšný účinek. Kardio trénink se vyznačuje lehkým cvičením, nejčastěji prováděným venku. Jde o to nezatěžovat tělo, ale okysličit ho a posílit jak srdce, tak plíce. Co je mírné cvičení? To lze snadno zjistit vyšetřením pulsu.

Při cvičení by měla být mírná. U mladých lidí se taková tepová frekvence pohybuje mezi 110 a 120 tepy za minutu. Na trhu jsou k dispozici měřiče tepové frekvence, které nám měření tepové frekvence usnadňují, a umožňují tak pravidelnou volbu intenzity cvičení. Kardio trénink by měl trvat asi 30 minut a měl by být prováděn alespoň 3x týdně. Díky tomu zajistíme očekávané výsledky.

Kardio trénink v bazénu

Kardio trénink je velmi dobrý způsob, jak systematicky shazovat nechtěná kila. Silnou stránkou této formy je fakt, že ji zvládnou i začátečníci. To vše proto, že nepotřebujete mimořádný výkon, abyste tento trénink ustáli.

Nejčastěji se provádí hodinovým během nebo jízdou na stacionárním kole při zachování přiměřené tepové frekvence. Někteří lidé volí kardio trénink v bazénu. Jak tato forma vypadá na koupališti? Případ je dost podobný. V tomto případě musíte být připraveni splout příslušný počet bazénů. Měli byste si nastavit tempo, aby se tělo příliš neunavilo.

Sílu musíte rozložit na celou vzdálenost, což bylo dříve popsáno v tréninkovém plánu. Důležité je nenabíjet moc hned na začátku – kdy máme nejvíce sil – protože na konci tréninku nám prostě dojde kyslík. Určitě se vyplatí zavádět tuto formu tréninku postupně, aby si tělo na tento druh námahy zvyklo.

Jak si najdu čas na běh?

Běh je skvělý typ aktivity: přístupný pro každého, lze ho provozovat téměř kdekoli a kdykoli během dne. Není nutné mít specifické, specializované oblečení. Pokud někdo chce, může začít hned. Běhat se dá v lese, parku, na cestách podél silnic, v přírodě i ve městech. Prostě všude!

Není divu, že v poslední době je běhání stále více v módě a běhá stále více lidí všech věkových kategorií. Nicméně, stejně jako u každého tréninkového nebo joggingového programu, musíte se připravit. Jak psychicky (pro zajištění správné motivace), tak i fyzicky (nezranit se). Příliš brzký začátek tréninku bez přípravy může vést k odrazování a ukončení běhu den po prvním dnu, o což nejde.

A jak se správně připravit? Stojí za to si o tom přečíst, protože v současné době je na trhu mnoho návodů pro více i méně pokročilé průvodce. Vyplatí se je používat, o to více, že mnohé z nich jsou napsány skutečnými specialisty.

Jan