• St. Čvc 17th, 2024

Cvičení na hrudník

ByJan

Led 4, 2023

V každé posilovně si lidé procvičují prsní svaly, protože je to velmi oblíbené. Jedním z nejznámějších je bench press s činkou. Takový cvik zapojuje celý hrudník, ale podle toho, jakou část hrudníku chceme zapojit, se mění šířka úchopu. Větší úchop vám umožní procvičit střed hrudníku a široký úchop vám umožní procvičit vnější.

Dalším cvikem, který se vyplatí dělat, je mačkání činek nebo činky na šikmé lavici směrem nahoru. Tím donutíte pracovat všechny prsní svaly se zvláštním důrazem na horní část. Doporučuje se také cvičit pomazánky s činkami. Co bude takové cvičení zahrnovat?

Zcela jistě to zvětší šířku našeho hrudníku s důrazem na vnější a vnitřní části prsních svalů. Při provádění cviků dbejte na to, zda je technika správná. Trénink musí být provázaný a k tomu je třeba přidat správný jídelníček a pamatovat na doplňky, které ho doplní.

Cvičení na ramena

Tyto cviky rozvíjejí deltové svaly, tedy přední část ramen. Jsou jednou z nejviditelnějších svalových skupin našeho těla, proto se vyplatí o ně pečovat s náležitou péčí. Nesprávné provedení cviku může negativně ovlivnit jejich zdraví, a tak vést ke zranění. Ramena je nejlepší procvičovat spojením tréninku zad a hrudníku, poté provádíme nejprve těžší cviky a poté ty nejlehčí.

Dobrým cvikem na procvičení ramen bude tlak s činkou zpoza hlavy ve stoji, zvedání paží do stran v poklesu trupu, zvedání činky na rovných předloktích, klasický tlak s činkou z hrudníku, tlak s činkou vleže na lavice, zvedání činky stranou nahoru, zvedání paže do strany na zvedáku, tlak činek nad hlavou vsedě na cvičebním míči nebo Arnoldsovi. Nezapomeňte si před každým tréninkem udělat 15minutové zahřátí a při cvičení pamatujte na techniku, protože jejich nesprávné provádění může vést k vážným zraněním.

Cvičení na záda

Cvičení na záda, jak všichni víme, není jednoduché a je to docela dlouhý proces, pokud chceme vidět první účinky. Jedním z nejoblíbenějších cviků je přítah na hrazdě, je zaměřen na rozvoj nejširších zad a posílení celých zad. Vyplatí se také provést mrtvý tah na pokrčených nohách až do konce s nadhmatem.

Při jeho provádění zapojujeme až 70 % svalů, jde tedy o účinný cvik. Posílíme tak celý sval zodpovědný za vertikální držení našeho těla. Takové cvičení se vyplatí dělat za asistence druhé osoby, protože zpočátku to sami možná nezvládneme, vše záleží na úrovni, ze které začínáme.

Záda lze rozvíjet i veslováním s činkou podhmatem do břicha v poklesu trupu ve stoje. Můžeme to považovat za doplňkový cvik, který rozvine nejširší záda zvaná „motýl“. Tah břišního kabelu vsedě na stroji může být běžnou náhradou řady činky nebo doplňkovým cvičením.

Jan