• Čt. Dub 18th, 2024

Cvičení na svalovou hmotu – proč jsou tak oblíbené?

ByJan

Lis 14, 2022

Cviky na svalovou hmotu jsou bezesporu jednou z nejoblíbenějších cvičebních sestav. Tento druh cvičení volí převážně muži, i když nelze upřít, že o tento druh tréninku má rok od roku zájem stále více žen. Proč se tolik lidí rozhodlo trénovat pro nárůst svalové hmoty?

Hlavním argumentem, zmiňovaným v tomto ohledu nejen samotnými zájemci, ale i mnoha odborníky z oboru psychologie, je fakt, že díky cvikům, které kladou důraz na naše svaly, se muži cítí cenění. Ve společnosti je vzhled nesmírně důležitý a mnoho mužů se rozhoduje přihlásit do posilovny především z tohoto důvodu.

Cvičení na svalovou hmotu však nemá pozitivní vliv pouze na vzhled postavy. Mnoho výhod je pouhým okem neviditelných. Pokud takový trénink podstoupíme, můžeme si být jisti, že se hned budeme cítit lépe a budeme odolnější vůči různým druhům námahy.

Kalanetika – návrat ke cvičení z osmdesátých let

Kalanetická cvičení byla vynalezena v 80. letech 20. století. Vymyslel je člověk, který ze zdravotních důvodů nemohl cvičit tak, aby zatěžoval kyčle, páteř a klouby. Proto se tyto cviky označují jako fitness pro lenochy, ale v praxi jsou to prostě cviky, které lze cvičit bez ohledu na zdravotní stav.

Modelování postavy s minimálním nebo žádným zatížením kloubů – to byl hlavní předpoklad, který vedl vývoj této metody cvičení. Kalanetika je cvičení zahrnující protažení všech svalových skupin a udržení konkrétní pozice po dobu několika desítek sekund současně. Tento druh fitness je dnes opět v oblibě a je opět stále populárnější.

Vše proto, že tato cvičení nejsou příliš únavná, se při těchto cvičeních nezadýcháte. K těmto cvikům není potřeba žádné speciální vybavení, cvičit můžete, kde chcete. Nejlepší je však zajít do fitka a začít se cvičením pod dohledem zkušeného instruktora.

Přestávka ve cvičení – dobrý nápad?

S příchodem jara si stále více lidí připomíná nutnost pečovat o svou postavu. Mnoho z nás se v této době snaží zbavit zbytečných kilogramů a připravit se na příchod léta, během kterého se nevyhneme skrývání vlastního těla. I lidé, kteří procházejí nejintenzivnějším tréninkem, si občas potřebují vzít pár dní volna.

Někdy je to záměrné; v některých případech o přestávce v tréninku rozhoduje například náhlá událost nebo nemoc. Pak se nabízí otázka, zda týden odpočinku od pohybu přináší změny? Přijdou naše měsíce úsilí vniveč, když přestaneme trénovat?

Odpověď na tuto otázku samozřejmě není jednoznačná, protože velmi často je dána formou konkrétního člověka a schopností regenerace organismu. Ví se ale, že i když na pár dní přestaneme cvičit, stále pro nás bude snazší dostat se zpět do formy, než dosáhnout takového efektu u člověka, který začíná úplně od nuly.

Jan