• Čt. Lis 7th, 2024

Kruhová cvičení

ByJan

Lis 23, 2022

Cvičení celého těla, nazývané kruhový trénink, je správně sestavená série cviků zapojujících co nejvíce částí našeho těla. Jde o cviky, které rozvíjejí následné svalové skupiny, počínaje těmi největšími, jako jsou záda nebo stehna, a konče bicepsy. Jsou kombinací kardio a silového tréninku.

Provádí se v sériích a v určitém počtu opakování v závislosti na efektu, kterého chcete dosáhnout. Trénink je intenzivní a únavný, ale je odměněn svou účinností. V kruhovém tréninku je důležité nedělat mezi cviky dlouhé pauzy, proto zátěže volit individuálně, aby nikdo nespadl po dvou opakováních, ale byl schopen jich udělat cca 20 a mohl přejít na další cvičení.

Po absolvování celé série se zapojením celého těla by měla následovat 2minutová pauza na dýchání, pití vody, poté by se to celé mělo alespoň jednou zopakovat. Nejlepší je udělat tři série a postupně zvyšovat počet opakování v každém cviku.

Aerobní cvičení

Aerobní trénink nebo aerobní trénink by měl být stálým prvkem našeho tréninkového plánu – pokud zrovna neděláme objem. Aerobní trénink zlepšuje naši kondici, posiluje výkonnost organismu a pomáhá v boji s nežádoucí tukovou tkání. Velmi důležitým prvkem aerobního tréninku je, že by měl trvat alespoň půl hodiny.

Bohužel až po zhruba dvaceti minutách začíná spalování tuků – dříve tělo využívá sacharidové zdroje. Pokud jde o možnosti aerobního tréninku, máme jich mnoho. Takový trénink lze provádět venku, například na kole nebo jednoduše běhat.

Cvičit můžeme i doma pomocí například stepperu nebo tréninkových sestav dostupných na internetu. Aerobní trénink je možný i díky četnému vybavení každé posilovny, tedy stacionárním kolům, běžeckým pásům, veslovacím trenažérům nebo „schodům“. Abychom spalovali tuky, měl by být aerobní trénink přítomen v našem plánu alespoň třikrát týdně.

Cvičení na hrudník – kliky

Mezi cviky, které lze provádět doma, patří různé druhy kliků nebo dřepů, ale pokud plánujeme rozšířit hrudník, nejlepším cvikem bude bezesporu shyb. Stojí za to připomenout, že kliky nejsou pouze cviky na hrudník, toto cvičení rozvíjí také záda, stejně jako biceps a triceps, protože celou váhu těla spočíváme na rukou.

Jedná se o jeden z nejúčinnějších cviků, ke kterému nepotřebujete speciální vybavení a celý fenomén vzniká za použití váhy vlastního těla. Jak často byste měli cvičit hrudník?

Na toto téma existuje mnoho teorií, každý cvičenec zná své tělo nejlépe a musí individuálně volit intenzitu tréninku, počínaje několika opakováními, postupně jejich počet zvyšovat. To samé s rekonvalescencí, svaly potřebují odpočinek a někdy stačí den volna, někdy to trvá dva dny. V této věci je každý individuální a musí poslouchat své tělo.

Jan