Spinning není v Polsku oblíbenou formou aktivity, ale – zvláště na podzim a v zimě, kdy počasí venkovním aktivitám nepřeje – se vyplatí trénovat na kole, abyste se udrželi v kondici. Navíc spinning pomůže spalovat přebytečný tělesný tuk. Klíčem k úspěchu je však intenzita a frekvence tréninku.
Na rozdíl od standardního šlapání v posilovně na stacionárním kole vyžaduje spinning plné nasazení. Postará se o ně instruktor, který ve výcvikovém cyklu nepočítal s řečmi či rozjímáním okolí. Spinning také výrazně zlepšuje vaši techniku jízdy. U jízdního kola použitého v tomto případě byl použit převod s přímým pohonem, díky kterému je šlapání mnohem plynulejší a dynamičtější než v případě tradičního jízdního kola.
Výsledkem jsou praktická tempová cvičení, která se navíc promítají do správné techniky šlapání. Cvičební místnost také umožňuje otestovat různé druhy manévrů a tréninkových cyklů, které by mohly být na silnici nebo polní cestě příliš riskantní.
Cvičení ráno versus cvičení večer
Ranní cvičenci ani večerní fitness nadšenci nemohou získat výhodu ve světě sportovního tréninku. Proč? Za prvé proto, že na otázku, zda jsou pro trénink lepší ranní nebo večerní hodiny, neexistuje jedna správná odpověď. Vše závisí na očekávaných výsledcích.
Ráno je ideální čas na spalování tuků. Studie provedené vědci potvrzují, že je nejjednodušší spálit přebytečný tělesný tuk tím, že se zaměříte na ranní cvičení nalačno. Stačí půlhodinový intervalový trénink na několika různých kardio strojích. Ráno je také ideální čas na cvičení bojových umění – hladiny testosteronu v těle jsou tehdy nejvyšší.
Odpoledne je čas na výdrž. Odpolední aerobní kapacita těla je o několik procent vyšší než dopoledne. Nejlepší volbou zde bude také interval. Večer je naopak ideální čas na projížďku na kole nebo běh. Nejlepší bude pomalé tempo, které vám na jedné straně nastartuje metabolismus a na druhé vás nechá odbourat celodenní stres.
Cvičení s vlastní vahou pro běžce
Cvičení s vlastní vahou jsou skvělým řešením pro lidi, kteří si jako primární formu cvičení zvolili běh. Jak upozorňují odborníci, příliš slabé svaly způsobují při tréninku nestabilní práci končetin. To znamená, že ruce a nohy jsou nestabilní a vykonávají práci v jiných směrech, než je ten jediný potřebný – přímo vpřed. Tím se plýtvá cennou energií.
Po tréninku se vyplatí udělat si chvilku na provedení doplňkové tréninkové série pro posílení svalů. Může zahrnovat tzv krokodýlí spony: ze vzpřímené polohy proveďte dřep a poté – předklonem – polohu pro kliky. Hrudník je přitažen k zemi a poté, než se cvičenec odtlačí, vrátí se do výchozí pozice.
Fungovat budou i oblíbené romperky a push-upky ve své nejjednodušší podobě. Odborníci také doporučují dělený skok, t. j. skok nahoru nůžkami z pozice nízkého sestupu s pokrčenýma nohama. Toto cvičení lze libovolně opakovat. Uvedení těchto cviků do praxe nezabere mnoho času po tréninku a přínosy mohou být značné.